Kościół w Lubominie - Zdjęcie przedwojenne, na dachu widać specyficzne świetliki Autor i pochodzenie zdjęcia nie są mi dokładnie znane. Prawdopodobnie zdjęcie pochodzi z Portalu Polska na fotografii - polska-org.pl

Obrazek pochodzi ze zbiorów śp. Ignacego Skołubowicz.

Była to ręcznie malowana pocztówka z widokiem na Kościół Podwyższenia Krzyża św. w Lubominie i na Chełmiec.

HISTORIA KOŚCIOŁA

PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO W LUBOMINIE

(w opracowaniu)
 

   Od wielu lat, staram się zebrać jak najwięcej informacji o Strudze i Lubominie – o naszych obydwu Kościołach - cierpliwie je opracowywać i udostępniać. Niestety jest to tylko kompilacja tekstów i zdobytych informacji.   Szczęśliwym zrządzeniem Opatrzności Bożej, na Wielkanoc Roku Pańskiego 2015 otrzymałem od Pani Bogny Ludwig książkę „Fundacje sakralne Czettrizów w Wałbrzychu i Okolicach” wydanej przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Wrocławskiej.   Co więcej, Pani Bogna – ofiarowała Parafii całą tą wiedzę – to bardzo hojny dar.   Można więc zestawić ze sobą te strzępki informacji które zebrałem (niestety o Lubominie jest tego bardzo mało) i historyczną wiedzę zdobytą przy pomocy aparatu naukowego. Druga sprawa to to, że takie zestawienie jest całkiem pouczające.

Historia Kościoła w Lubominie

(wedle ks. Zbigniew Bartosiewicz AD 20015)

Wieś LUBOMIN (dawniej Liebersdorf) w 1305 wymieniona została w wykazie wsi biskupstwa wrocławskiego "Liber Fundationis Episcopatus Wratislaviensis" jako wieś z kościołem.    Kościół filialny pod wezwaniem Podwyższenia  Krzyża Świętego. (dawna tradycja, przypisuje mu też patronat św. Michała Archanioła), jest dawnym kościołem parafialnym. Obecny  budynek kościelny, wzniesiony być może w miejscu wcześniejszej świątyni - pochodzi z końca  XVI wieku.   Zewnętrzna ściana południowa świątyni, pokryta została dekoracją sgraffitową: niosącego krzyż Chrystusa w otoczeniu Apostołów i Świętych Pańskich. Nad wejściem do kościoła dekoracja w formie  palmety oddziela scenę ofiary Abrahama po lewej stronie wejścia i przedstawienie  wywyższenia Węża Miedzianego z prawej. Sceny figuralne zostały mocno zatarte i  przekształcone w wyniku konserwacji.   Wokół kościoła został założony cmentarz (na planie owalu,  otoczonego kamiennym murem). Cmentarz ten nie zachował się do dnia dzisiejszego, jakkolwiek ciała zmarłych nadal spoczywaja w tym miejscu.      W czasach reformacji  kościół należał do gminy ewangelickiej, 12 lutego 1654 nastąpiło przekazanie świątyni katolikom. Po II Wojnie Światowej, świątynię przejęli polscy katolicy, i po dzień dzisiejszy, staramy się zadbać o świątynię jak umiemy najlepiej. Obecnie Kościół Lubomiński przynależy do Parafii Matki Bożej Bolesnej  w Strudze, a modlą się w nim katolicy zamieszkali w Lubominie i w pobliskiej kościołowi części Strugi.

x. Zbigniew Bartosiewicz AD 20015

Lubomin

Parafia Matki Bożej Bolesnej

 Strudze

Nr konta parafii

Bank PEKAO S.A. 

69 1020 5095 0000 5802 0175 2765

Copyright© Parafia Matki Bożej Bolesnej w Strudze   Wszelkie prawa zastrzeżone.